Poparcie dla działań SKOPW z Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność”

Zarząd Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność” wyraził poparcie dla działań Komitetu zmierzających do zorganizowania wystawy „Wdzięczni za Niepodległość” na Placu Mickiewicza oraz odbudowy Pomnika Wdzięczności w Poznaniu.

„Zarząd Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność” z zaniepokojeniem obserwuje działania Prezydenta Miasta Poznania dotyczące odmowy udzielenia zgody na czasową wystawę „Wdzięczni za Niepodległość” na Placu Mickiewicza, której integralną częścią miała być figura Pana Jezusa. Trzeba pamiętać i mieć świadomość tego, że Pomnik Wdzięczności dla mieszkańców Poznania i Wielkopolan ma znaczenie historyczne i symboliczne. Jest wyrazem dążeń niepodległościowych i wolnościowych mieszkańców naszego regionu i podobnie jak Powstanie Wielkopolskie i Powstanie Poznańskiego Czerwca 1956 r. wpisuje się w historię naszego miasta i regionu „- czytamy w przyjętym 1 czerwca stanowisku .

„Uważamy, że otwarcie wystawy czasowej na Placu Mickiewicza w czerwcu br. nie tylko nie będzie przeszkadzało, ale wręcz będzie elementem ubogacającym uroczystości związane z Powstaniem Poznańskiego Czerwca 28 czerwca 1956 r. ponieważ w pełniejszy sposób uzewnętrzniona zostanie nurt  niepodległościowy oraz kontekst historyczny dawnych czynów naszych bliskich.”

Oświadczenie to w imieniu Zarządu wielkopolskiej „Solidarności” podpisał Jarosław Lange, przewodniczący.

Pełna wersja oświadczenia >>